Bağlantıları atla

Logo Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kurumsal kimliğin bir parçası olan logo, kurum imajından izler taşıyarak müşterinin aklında ve göz hafızasında yer oluşturmayı amaçlamaktadır. Firmanın hedef kitlesine ilettiği ilk ve en önemli mesaj olan logo profesyonel bir şekilde tasarlanmalı, yalın, anlaşılabilir ve her zeminde okunabilir olmalıdır.

İyi bir logo öncelikle temsil ettiği markanın kurumsal kimliğine uyumlu olmalıdır. Logo genel olarak marka hakkında fikir vereceği için konseptiyle, yaptığı çalışmalarla ve prensipleriyle örtüşmelidir. Bunun yanı sıra teknik anlamda da;

  • Sade, net ve anlaşılır olmalı,
  • Markayı doğru yansıtmalı,
  • Çok fazla renk kullanılmamalı,
  • Özgün olmalı,
  • Ebat ölçülerine ve simetri kurallarına dikkat edilmelidir.

Logo ve amblem arasındaki farkı basitçe anlatmak gerekirse; amblemde herhangi bir yazı ve tipografik görüntü yer almamakta, yalnızca görüntü, imaj ya da şekilden meydana gelmektedir. Logoda ise bir yazı veya sembollerden oluşabilmektedir. Apple’ın ısırılmış elması ve Nike’in tik işareti bir amblem iken Google bir logodur. Adidas’ın üstündeki küçükten büyüye olan imajları bir amblem iken altındaki Adidas yazısı ile birlikte logoyu oluşturmaktadır.

Sayılarla, harflerle ya da fontlarla oluşturulan her logoya tipografik logo denir. Colgate ve Coca Cola tipografik logoya örnektir.

Markanın ilk harflerinden ya da yalnızca harflerden oluşan logolara monogram logo nedir. P&G ve H&M monogram logoya örnektir.

Bir logonun tasarım ücreti, markanın belirlediği kriterlere, süreye, beklentilere zorluğuna göre farklılık göstermektedir. Ayrıca orijinal ve sıfırdan bir logo tasarlanması ile hazır vektörlerden yararlanılan çalışma arasındaki ücret de değişmektedir.

Öncelikle logo orijinal olmalı, özellikle rakiplerin logolarına benzetilmemelidir. Bunun yanı sıra bulunduğu sektöre, verilen hizmetlere ve misyon – vizyona uyumlu bir logo tercih edilmelidir. Akılda kalıcılığı arttırmak için net ve sade öğeler kullanılmalıdır. İyi ve dikkat çekici bir logo tasarlamak için profesyonel bir hizmet desteği gerektiği unutulmamalıdır.

Proje Süreci Nasıl İşliyor ?

Projenin talebinin alınması, teklifin iletilmesi

"Mesafeli Satış Sözleşmesi"nin imzalanması

3 farklı çalışmanın hazırlanıp, müşteriye sunulması, revize isteği varsa çalışmanın istenildiği gibi tekrar tasarlanması

Müşterinin karar kıldığı çalışmanın tüm dökümanlarının iletilmesi

Neden Bisitelazım ✌️

7 Yıllık Tecrübemize, Alanında Uzman Ekibimize, Güçlü İletişimimize, Yaratıcılığımıza Güveniyoruz.

E-Posta Adresimiz

bilgi@bisitelazim.net

Telefon Numaramız

+90 531 747 84 28

Çevrimiçiyiz, Bize Hemen Ulaşabilirsiniz