Skip links

Logo Tasarımı

Logo tasarımı, bir kuruluşu, kişileri veya markaları temsil eden ve oluşumun en önemli görsel simgesine verilen isimdir. Yalın, çabuk anlaşılır, hatırlaması kolay, mümkün olduğu ölçüde az sayıda renkten oluşturulmalı, her türlü baskılama ve kesim türü ile uyumlu olmalı, küçük ebat ölçülerde ayrıntılar kaybolmamalı, büyük ebat ölçülerde ise dağınık gözlemlenmemelidir. Ayrıca her ebat ölçü ve zeminde okunabilir olmalıdır.

Logo Hakkında Bilmeniz Gerekenler

İyi bir logo kesinlikle marka faaliyetlerini yansıtmalıdır. Marka hakkında fikir vermeli ve markanın çalışmalarıyla tutarlı olmalıdır. İyi bir logonun taşıması gereken özellikleri ilk başta aşağıdaki gibi belirtebiliriz:

 • Sade, ve dikkat çekici olmalıdır.
 • Yaratıcı olmalıdır.
 • Evrensel olmalıdır.
 • Akılda kalıcı olmalıdır.
 • Güven vermelidir.

Logo ve amblem, ince detaylarla birbirinden ayrıldıkları için aynı anlama karşılık gelmezler. Öncelikle şunu belirtelim ki bir logonun içinde amblem olabilir. Ancak bir amblem, başlı başına tekil bir simgedir. Logo ise amblemi de kapsayarak bir bütün haline gelebilir. Örneğin bir logo -tıpkı Google logosunda olduğu gibi- sadece fontlardan oluşabilir. Fontlardan oluşan logolarda amblem yoktur. Bu tip çalışmalara Logodtype denir. Diğer yandan hem fonttan hem de amblemden oluşan logolar da vardır. (Adidas ve Nike logolarındaki gibi)

Logo, Logotype ve amblem arasındaki farkı kısaca şu şekilde ortaya koyabiliriz: Logotype sadece fontlardan oluşan tasarımlardır. Amblemde herhangi bir yazı veya font yer almaz. Amblem sadece görüntü, imaj veya şekilden meydana gelir. Logo ise içinde yazı veya semboller yer alabilen bütünleşik bir yapıdan oluşabilir. Ancak logo bütünlüğündeki en önemli undur yazı fontudur. Örneğin Apple markasının ısırılmış elma görüntüsü bir logo değil, amblemdir.

Tipografik logo, tipografi sanatı ele alınarak; metin, harf veya sayılarla oluşturulmuş bir logo türüdür.

Monogram logo, marka adında geçen harflerin oluşturduğu bir logo türüdür. Genellikle 2 ve 3 kelimeden oluşur ve logoyu oluşturan bu kelimeler genel olarak olarak markanın baş harfleridir.

Bir logo veya amblem, işletmelerin tüketicilerle ve paydaşlarıyla ilk temas noktasıdır. İnsanların/tüketicilerin markalarla bağlantı kurmaları için onlara sunulan her şeye açık olmaları gerekir. Bunun içinde tüketicilerin markaya olan bağlılıkları artmalıdır. Bunu gerçekleştirmenin en önemli yollarından biri logo tasarımıdır. Logoya sahip olan işletmeler, marka kimliğini eksiksiz bir biçimde oluşturmuş sayılır. Amblem ve logonun markalar için neden önemli olduğunu aşağıdaki gibi belirtebiliriz:

 • Markanın tanınması ve akılda kalıcı olması için önemli bir simgedir.
 • Markanın misyonunu ortaya koyan bir semboldür.
 • Şirket ve markaların verdiği mesajı etkili bir şekilde iletir.
 • Şirketin kurumsallığını ortaya koyar.
 • Tüketicilere ve paydaşlara güven verir.
 • Markanın hedef pazarda doğru bir şekilde konumlanmasını sağlar.

Logo ve amblem tasarımı, markalar için oldukça önemli bir tanıtım aracıdır. Her marka logo ve ambleme sahip olarak hedef Pazar içinde daha kolay yükselebilir. Aynı zamanda kalıcı bir kimlik yaratım sürecinde de logo ve amblemin katkısı oldukça fazladır.

Logo tasarım ücreti, markaların tasarım kalitesine yaklaşımlarına, süre durumuna, hedef ve beklentilerine beklentilerine göre değişkenlik gösterebilmektedir. Orijinal fikir / tasarım ile hazır vektörlerden yararlanılmış bir çalışma aynı ücret ve sürece tabi tutulamaz.

Harika bir logo tasarımı, tasarım becerileri, renk dili, marka iletişimi ve pazarlama alanlarında bilgi ve beceri gerektirir. Dolayısıyla ilk etapta bu işin uzmanlarından profesyonel destek almak gerekebilir. Peki, logonuzu yaptırırken dikkat etmeniz gereken özellikler nelerdir?

İlk olarak logonuz özgün ve orijinal olmalıdır. Logonuz, diğer rakiplerinizin logosuna benzememelidir. Sadece size ait olmalı ve direkt olarak markanızı çağrıştırmalıdır. Diğer yandan firma ve işletmenizin bir çok özelliğini yansıtmalıdır.

Logonuzun önemli özelliklerinden biri de akılda kalıcılığıdır. Akılda kalıcı olması için sade ve net ögeler içermesi önerilir. Aynı zamanda da renk ve tipografik özellikleri de marka kimliğinizle bağdaşmalıdır. Logo tasarımı ciddi bir iştir ve bu nedenle konu hakkında uzmanlardan profesyonel destek almanız önerilir.

Hiçbir şirketin ya da kurumun logo tasarlatma mecburiyeti yoktur. Fakat logonun marka ve şirket için avantajı bir hayli fazladır. Bu nedenle her işletme ve markanın en önemli stratejileri arasında logo tasarımı vardır.

Markaların pazarlama stratejileri arasında logo tasarımı neredeyse ilk sıralardadır. Aslında pazarlama gözüyle bakacak olursak, logo bir zorunluluktur. Çünkü logosuz bir marka düşünülemez. Bir marka logoya sahip olmadan piyasada yer alması ciddi bir prestij kaybıdır. Diğer yandan logosuz markalar, tüketici ve kullanıcıların gözünde de güven kaybedebilir.

Özetle, logo olmadan bir marka yaratmak mümkündür ancak markanın etkileyiciliği önemli ölçüde azalır. Bu nedenle pazarlama süreçlerinde logoya büyük bir önem verilir. Dolayısıyla pazarlama dilinde konuşacak olursak, logo yaratmak başarılı bir marka yaratmanın en önemli aşamalarından biridir ve bir zorunluluktur.

Proje Süreci Nasıl İşliyor ?

Projenin talebinin alınması, teklifin iletilmesi

"Mesafeli Satış Sözleşmesi"nin imzalanması

3 farklı çalışmanın hazırlanıp, müşteriye sunulması, revize isteği varsa çalışmanın istenildiği gibi tekrar tasarlanması

Müşterinin karar kıldığı çalışmanın tüm dökümanlarının iletilmesi

Neden Bisitelazım ✌️

7 Yıllık Tecrübemize, Alanında Uzman Ekibimize, Güçlü İletişimimize, Yaratıcılığımıza Güveniyoruz.

E-Posta Adresimiz

bilgi@bisitelazim.net

Telefon Numaramız

+90 531 747 84 28

Çevrimiçiyiz, Bize Hemen Ulaşabilirsiniz

Sitemizde hizmet vermek, bu hizmetlerin kullanılabilirliğini artırmak ve hizmetlerimizle etkileşiminizi incelemek için çerezler ve benzer teknolojilerden yararlanıyoruz. Kabul seçeneğine tıklayarak, pazarlama ve analize yönelik bu tür teknolojileri kullanmamızı kabul edersiniz.