Bağlantıları atla

"Search Engine Optimization" kelimelerinin baş harfleriyle oluşturulan ve Türkçe'de Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelen SEO, web sitelerin arama motorlarında üst sıralara çıkmasını sağlayan birtakım çalışmalara denmektedir. Bu çalışmalar uygulanırken arama motorlarının belirlediği kurallara uyulması gerekmektedir.  Bunun sonucunda web site organik aramalarda ilk sayfalara hatta ilk sıralara çıkabilmektedir.

Seo Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Web sitelerin arama motorlarında üst sıralarda olmasını sağlayan belirli işlemlere SEO denir. Üst sıralarda olan bir web sitesi çok daha fazla tıklama alır, daha çok ziyaretçi siteyi ziyaret eder ve bunun sonucunda satılan ürün veya hizmet oranı da artar. Bu terim, dijitalin yaygınlaşmasıyla birlikte çok daha fazla duyulmaya başlanmıştır. Seo İzmir, İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirler başta olmak üzere ülkenin her yerine ulaşılabilen bir hizmettir.

Eğer bir web siteniz var ise veya yeni bir web sitesi kurduysanız, profesyonel bir SEO desteği gerekmektedir. SEO, satmak istenilen ürün ya da hizmetin doğru hedef kitleyle buluşmasını sağlamaktadır. Böylelikle hem satışlar artmakta hem de rakiplerin önüne geçerek bir sonraki müşteriye daha hızlı bir şekilde ulaşma imkânı olmaktadır.

Dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri; SEO'nun fazla ziyaretçiden çok, daha nitelikli ziyaretçiyi hedeflemesidir. Bir web sitesi SEO ile destekleniyorsa ve sitenin etkileşimleri doğru orantıda arttıysa, bu etkileşim genellikle nitelikli ve potansiyel ziyaretçiler tarafından sağlanmaktadır.

Bu etkileşim gözle görülür bir şekilde arttığında Google da bunu fark etmekte, arama sorgularında bu siteyi çok daha üst sıralarda çıkarmaya başlamaktadır. Arama sonuçlarında daha üst sıralarda olan web sitesi de çok daha fazla tıklanacak, daha fazla müşteri etkileşiminde olacaktır.

Seo çalışmalarına başlamadan önce ayrıntılı bir araştırma ve analiz gerekmektedir. Yapılacak olan analizler ve tespitler sonucunda SEO çok daha etkili olacaktır. Bu hazırlık sürecinin başında sitenin genel yapısının incelenmesi, sorunların ve eksikliklerinin neler olduğunun tespit edilmesi gelmektedir. Bu problemler belirlendikten sonra; anahtar kelime analizi, rakip, rekabet ve pazar analizi yapılmalıdır.

Web sitesinin arama sonuçlarında üst sıralarda olmasını sağlamak için site içi optimizasyonların tamamlanması gerekmektedir. Aratılan anahtar kelimeler ile uyumlu başlıklar olmalı, bu başlıkları destekleyici görsellerin bulunması optimizasyonu olumlu yönde etkilemektedir. Bunun yanı sıra sunulan hizmet ya da ürün ile ilgili güncel bilgiler paylaşıldığında Google bunu fark edecektir.

Site içi SEO İçin;

  • Web siteyle uyumlu, özgün, imlâ kurallarına uygun içerikler oluşturulmalı, alaka düzeyi yüksek etiketler tercih edilmelidir.
  • İçerikler oluşturulurken web sitenin farklı sayfalarına iç bağlantı eklenmelidir.
  • Başlıklar H1 ve H6 kalıplarına uygun şekilde hazırlanmalıdır.
  • Web sitenin mobil uyumluluğu olmalı, telefon ve tablet gibi bilgisayar dışındaki cihazlardan da kolayca ulaşılmalıdır.
  • Sayfaların kısa sürede açılması, ziyaretçilerin sitede kalma oranını olumlu yönde etkilemektedir. Kullanıcıların sayfa ve sitelerden hemen çıkma oranının yüksek olması, SEO'nun olumsuz etkilendiği konulardan biridir.

Site dışında yapılan SEO çalışmaları da web sitesinin popülaritesini etkileyen bir diğer unsurdur.  Bunların en önemlisi ise Backlink'tir. Sitenin başka bir internet sitesine link verme işlemi olan backlink, link verilen sitelerden direkt yönlendirilmektedir. Potansiyel müşteriler kazanmanın yanı sıra web site bilinirliğini arttırmak için de tercih edilmektedir.

Bunun dışında sosyal medya hesaplarında web sitesini etiketleyen paylaşımlar, paylaşımlarda kullanılan hashtagler siteye etkileşimi arttıran bir diğer seçenektir. 

Neden Bisitelazım ✌️

7 Yıllık Tecrübemize, Alanında Uzman Ekibimize, Güçlü İletişimimize, Yaratıcılığımıza Güveniyoruz.

E-Posta Adresimiz

bilgi@bisitelazim.net

Telefon Numaramız

+90 531 747 84 28

Çevrimiçiyiz, Bize Hemen Ulaşabilirsiniz